Атанасов, КНСБ: Годишно 20-30 души от строителството губят живота си при злополуки
"За съжаление, поредният смъртен случай в строителството. Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си точно поради такива причини, а и не само".
Това заяви пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов относно тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха.
След проверка стана ясно, че и петимата работници в склада, в който се срути скеле, са били без регистрирани договори. Стана ясно също, че в сглобяемото стоманобетонно хале е извършван незаконен ремонт.
"Не бих прехвърлил топката веднага към контрола. Когато става въпрос за работни места, Инспекцията по труда е тази, която трябва да осъществява контрол. Не бих прехвърлил обаче веднага вината, както обикновено се случва, защото инспекторите в България са 350, т.е. на 10 000 души се пада 1 инспектор. Те вършат огромна работа, но няма как да наблюдават всички безобразия, които се вършат в този сектор и то години наред", коментира той.
По думите му 7000 са само строителните фирми, регистрирани в Камарата на строителите. Атанасов очаква и Камарата да вземе отношение по тези случаи, защото и те също трябва да осъществяват контрол.
"Тук е необходимо много бързо да се съберат всички основни играчи, особено в този сектор, в който традиционно имаме най-много смъртни случаи, и да се вземат мерки", призова вицепрезидентът на КНСБ в интервю за предаването "Преди всички".
Той обаче е убеден, че и при сегашния инцидент няма да стане ясно коя е фирмата, как са наказани, по какъв начин са взети мерки това да не се случва. Според него отново няма да има имена, наказани, глобени.
"Работниците плащат цената на тези безобразия с живота си. Това по някакъв начин трябва да се промени. Отговорността на работодателя е тази, която всъщност е записана в Закона за здравословни и безопасни условия на труд. Работодателят трябва да си понесе съответните последствия".
Огнян Атанасов обяви, че ще настояват в Националната програма на държавата по здравословни и безопасни условия на труд да залегне една цел и един критерий - намаляване на смъртните случаи в следващия период от 3 години с 30%. Ако това не е изпълнено, значи никой не си е свършил работата, категоричен бе той и уточни, че за това трябва да участват всички. Според него трябва да се повишат глобите и да има стриктен контрол върху провеждане на инструктажите, защото те в сектор "Строителство" са изключително важни.
Вицепрезидентът на КНСБ посочи, че санкциите за работодателите, които не спазват задължението си да предоставят безопасни условия на труд на своите работници, започват от 2000 лв., а при второ нарушение - 15 000 лв. Той е категоричен, че те трябва да се увеличат много, както и изплащаните обезщетения за трудови злополуки.