• НАЧАЛО
  • ДРУГАТА ВЕРСИЯ
  • ПОЛИТИКА
  • РАЗСЛЕДВАНЕ
  • ОБЩЕСТВО
  • ПАРИ
  • ИНЦИДЕНТИ
  • СПОРТ
  • ЛЮБОПИТНО
  • ТЪРСЕНЕ

Гергьовден по света и у нас

Четвъртък, 06 Май 2021 07:12

IncreaseСветецът, убил змея, е почитан от християни и мюсюлмани в целия свят

На днешната дата православната църква почита Свети Георги Победоносец, датата е обявена и за Ден на храбростта и празник на Българската армия. Личността не Свети Георги е обвита в митове, създавани в продължение на стотици години. Днес се знае много малко за истинската личност на светеца, прочул се с подвизите си като защитник на християните и символ на храброст.

Исторически факти и легенди се преплитат и създават много версии за живота му. Според различните документи, той е роден в Палестина, Гърция или Рим в християнско семейство и е живял през III век след Новата ера. Смята се, че е бил войник в римската армия и ревностен защитник на християнството. Според някои източници е канонизиран за светец, защото спасявал множество християни от гоненията, които преди 325 г. са били масово явление в империята. Други твърдят, че е получил званието заради това, че бил хванат и измъчван, но до смъртта си не се отказал от правата вяра.

Дотук с историята. Когато говорим за легенди, нещата стават сложни, защото всеки народ и всяка религия, приела Свети Георги, добавя по нещо от себе си в мита за него. Единственият неоспорим аспект от легендата, който всички приемат е, че той убива ламя (дракон), за да спаси девойка, обречена на смърт чрез жертвоприношение. Образът на Георги, който пробожда ламята е изографисван в църкви и по икони в целия свят.

Макар и на различни дати, много държави в целия свят почитат Свети Георги, като някои дори са го приели за свой символ. В Англия той е почитан на 23-ти април и е обявен за светец патрон. Денят се отбелязва с пищни паради по улиците в градовете, а домовете си англичаните украсяват с бял флаг с червен кръст – официалното знаме на Англия, превърнало се и в символ на празника на Свети Георги.

 

В Англия историята за светеца се появява едва през 13 век, когато е отпечатана в книгата “Златната легенда” (The Golden Legend) и образът му веднага се превръща в символ на страната заради проявената храброст и сила. Според легендата на гроба му пораснала красива роза, затова и англичаните се кичат с цветето по време на парадите по случай празника.

В центъра на Тбилиси, столицата на Грузия, се намира величествената катедрала “Свети Георги”. Построена още през 13 век и днес тя събира миряни, дошли с молитва и запалена свещ да почетат светеца. Тя е един от двата действащи арменски храма на територията на Грузия. Освен нея има още 364 храма, кръстени на Свети Георги Победоносец – по един за всеки ден от годината, а в столицата се извисява величественият паметник, изобразяващ героя, който надвива злото. Свети Георги е толкова почитан в Грузия, че се спори дали държавата не е кръстена на него (на английски Грузия е Georgia). Почти ненужно е да се добавя, че Георги е едно от най-често срещаните имена в страната.


В Палестина, която е едно от местата, борещи се да се нарекат родно място на Свети Георги, празнуват заедно християни и мюсюлмани. Парадоксалното е, че у нас светецът се прочува с това, че е защитник на християнската вяра, а сред мюсюлманите около светите места е също толкова обичан. В малкото селце Ал Кидр, близо до Витлеем, всяка година се събират вярващи от цялата област, за да запалят свещ и да чуят службата, посветена на Георги. В Корана той е споменат като последовател на Мойсей, затова е обичан от последователи и на двете религии.

epa05249704 Palestinians during the Nabi Mosa Festival, at the Nabi Mosa mosque (Maqam), located near the city of Jericho, that was built by Saladin, on the road leading to Jerusalem, Jericho, the West Bank, 08 April 2016. The festival Sponsored by 'Tika' the Turkish-Palestinian cooperation to revive the heritage, sees hundreds of Palestinians taking part in the celebration annually, in addition to the few residual Sufi groups which are present mostly in the West Bank. EPA/ATEF SAFADI

Това са само малка част от страните, които почитат и празнуват Гергьовден. Макар да го познават по различен начин и да честват празника с различни обичаи, всички го разпознават като символ на доблест храброст и победа на доброто над злото.

У нас църковният празник се слива със светския и се превръща в официален още през 1880 г. с указ на княз Александър Батенберг. Свети Георги е смятан освен за патрон на всички военнослужещи, и за покровител на овчарите, защото според някои легенди е бил не войник в римската армия, а овчар.

Според някои изследователи и Гергьовден, както всички християнски празници, води началото си от езическите обичаи по нашите земи преди идването на християнството. Професорът по фолклорни изкуства и преподавател в Нов български университет Георг Краев смята, че в него се преплитат матриархатни празници в чест на Великата Богиня – Майка. Християнският празник е само един нов пласт, който обогатява оригиналните обичаи от езическите български земи. Според християнския мит Свети Георги е бил овчар, а не войник, затова у нас днес празнуват животновъдите.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

От митологична гледна точка легендата за Свети Георги е класическа притча за победата на доброто над злото. Змеят, който е прободен от копието на спасителя на девойката е символ на злото, егото, завистта, които умират в момента, в който добротата на човека се приближи до тях.

Честит Гергьовден! /informo.bg

 


ВерсиЯ.бг. ПОЛИТИКА. РАЗСЛЕДВАНЕ. ОБЩЕСТВО. ПАРИ. ИНЦИДЕНТИ. СПОРТ. ЖЪЛТО.
ВерсиЯ.бг. © 2011-2024. Всички права запазени. Позоваването е задължително.