Има дефицит на анестезиолози в България, проблемът се задълбочава

Проблемът с липсата на анестезиолози в световен мащаб е факт от години, но пандемията изостри този проблем. Това заяви пред БНТ детският анестезиолог-реаниматор и председател на Фондация за качествено детско здравеопазване д-р Благомир Здравков. По думите му детската анестезиология, както и детската хирургия се приемат за висш пилотаж в медицината. Детето като пациент не е просто умален възрастен, а има изключително съществени разлики във физиологията и механизма на протичането на самите заболявания. Анестезиологията е трудна и сложна специалност, но когато експертите я владеят на добро ниво, те са гаранти за сигурността на пациента, коментира д-р Здравков.
Най-тежките пациенти се явяват при специалисти по анестезиология и реанимация като последна инстанция. Кризата с коронавируса ясно дефинира този проблем, каза още анестезиолога. По данни от прочуване на инициативата "Индекс на болниците" 27% от лечебните заведения разполагат с до двама реаниматори.
Най-остра нужда от специалисти по интензивно лечение имат държавните и областните лечебни заведения. По информация на министерството на здравеопазването анестезиолозите у нас са около 1300. Най-много от тях работят в областите София-град, Пловдив, Плевен и Варна. В условията на COVID епидемия те трябва да поемат и дежурства в специализираните отделения за лечение на коронавирус. Най-малко специалисти по интензивно лечение има в областите Видин, Добрич, Кърджали и Перник. Анестезиолозите са принудени да дежурят извънредно.
Въпреки че специалността е трудна, много млади лекари искат да станат анестезиолози. По данни на здравното министерство 270 души специализират анестезиология. А болниците са заявили потребност от 201.
Днес се отбелязва и денят за рестартиране на сърцето. Милиони хора годишно изпадат в сърдечен арест извън болница. В тези случаи трябва да се започне сърдечен масаж и обдишване. Всяка минута забавяне на тези мерки намалява шансът на този човек да оцелее с 10%. Дефибрилацията в рамките на 3-5 минути от колапса дава близо 70% шанс за оцеляване./БНТ