"Да помним миналото и постигнатото от нашите предци": Тържествена церемония за 3 март на връх Шипка

Трети март е ден на преклонение пред подвига на тези, които жертваха себе си за нашата свобода, каза Наталия Киселова прие строя на почетния караул
Живеем в динамично и трудно време, време на трансформации и непознати досега предизвикателства. Но неизменно остава повелята да пазим Родината, да полагаме усилия тя да се развива като демократична, правова и социална държава. Това каза в словото си на връх Шипка председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
Край Паметника на свободата на връх Шипка се проведе тържествената церемония по повод националния празник 3 март и 147-ата годишнина от Освобождението на страната. Домакин на тържествата тази година е Община Габрово.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова прие строя на почетния караул в чест на 3 март.
"За да заеме нашата България достойно място в съвременния свят, трябва да помним миналото и постигнатото от нашите предци и да отстояваме последователно националните си интереси", отбеляза председателят на Народното събрание, цитирана от БТА.
Трети март е ден на преклонение пред подвига на тези, които жертваха себе си за нашата свобода. Той е ден на почин пред загиналите в Руското-турската война български, руски, украински, румънски, финландски, полски, сръбски и войни от други националности. Дълбок поклон пред героизма им, заяви Киселова.
"За поредна година сме се събрали и изкачили върха, за да отбележим достойно нашия национален празник тук, пред Паметника на свободата. В деня, в който е подписан Санстефанският мирен договор, честваме нашето освобождение. Има събития, които от дистанцията на времето продължават да изглеждат толкова значими, колкото са били и тогава, когато са се извършили. И за нас, и за съвременниците на Санстефанския мирен договор Руско-турската освободителна война води до възстановяване на българската държава и открива възможност пред българския народ да се развива като свободен и равнопоставен с другите народи", каза председателят на парламента.
Тя добави, че тази война е резултат от българското национално освободително движение, чиято кулминация е жестокото потушаване на априлското въстание.
"В бунтовния април на 1876 г. хиляди българи отхвърлиха робството и следвайки девиза, изписан на знамето на революцията "Свобода или смърт", се превърнаха в мъченици, но и герои. От пепелищата на разрушените ни селища, от напоената с кръвта на невинни българи земя, от костите на бунтовниците, от сълзите на оцелелите се роди свободата. Саможертвата на априлци доведе до освободителната война, в която българите са съпричастни, включвайки се в опълченските дружини. Мнозина осигуряват командването и сведения за числеността и разположението на турските войски. И днес от висотата на този връх, свято място за нас, имаме с основание гордост да отбележим подвига на българските опълченци, които доказаха в битка, че българите заслужават свободата си. В сраженията за Стара Загора и титаничната Шипченска епопея те показаха храброст и доблест", добави Киселова.Започна
Въпреки минусовите температури стотици българи от двете страни на Балкана изкачиха отрано сутринта стъпалата към Паметника на свободата на връх Шипка, за да се включат в националното честване на 147-ата годишнина от Освобождението на България